Rinoplasti sonrası burunda tekrar kemer oluşur mu?

Merhaba değerli okuyucularım, sizlere bu yazımda burun estetik ameliyatı sonrası görülmesi çok nadir olmayan bir komplikasyondan bahsedeceğim. Bu komplikasyonun adı, burun sırtında tekrar kemer veya çıkıntı oluşması.

Durumu şu şekilde özetlemek gerekirse, burun estetiği ameliyatınız çok başarılı geçiyor. Ameliyattan bir hafta sonra ateliniz ve ikinci hafta sonrasında da burun bantlarınız çıkarıldı. Ameliyat sonrası oluşan tüm ödemlere rağmen ilerisi için güzel sonuçlar vaat eden bir burun kavisi görüyorsunuz. Fakat aradan belirli bir zaman yani haftalar, aylar geçtikten sonra burun sırtında küçük bir çıkıntı oluşmaya başlıyor ve doğal olarak bu durum sizi çok rahatsız etmeye başladı. Bu çıkıntı ya da yalancı kemerin altında yatan olası senaryoları sizlere özetlemek istiyorum.

Bu durumun altında yatan sebepleri iki ana başlıkta inceleyebiliriz. Bunlardan ilki deri kaynaklı problemlerdir, ikincisi ise iskelet yani kemik ve kıkırdak kaynaklı problemlerdir.

Rinoplasti sonrası deri kaynaklı oluşan çıkıntı ya da yalancı kemer problemi

Rinoplasti sonrası burnun son halini alması için kabaca iki olayın mutlaka tamamlanması gerekmektedir. Bunlardan ilki ödemin tamamen geçmiş olmasıdır. İkincisi ise ameliyatta incelen derinin yeni oluşan iskelete tam olarak adapte olmasıdır.

İşte bu süreçte meydana gelebilecek problemler yalancı bir kemer imajı oluşturabilir. Eğer probleminiz derideki anormal ödem tutulumu kaynaklı şse hiç endişe etmeyin bu durum tamamen geçici olup özel masajlar ile iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Ama problemin kaynağı derinin iskelete adaptasyonunda ise daha dirençli bir süreç sizi beklemektedir. Bazı hastalarda deri hafızası iskeletin üzerine sağlıklı bir adaptasyonu engelleyebilmektedir. Söz konusu bu hafıza kemerin alınmasından sonra oluşan deri bolluğu veya deri elastikiyetinin kötü oluşundan kaynaklanabilir. Bu durumun en iyi ilacı zaman ve size tarif edilecek masajlardır. Bir çok hastada bu durum tamamen geçerken bazı hastalarda maalesef bir miktar daha dirençli olabilir.

Rinoplasti sonrası iskelet yapısı kaynaklı oluşan çıkıntı ya da yalancı kemer problemi

Burun estetiği ameliyatı sonrası burunda oluşan kemer probleminin bir diğer kaynağı ise iskelet yapısı kaynaklı olabilir. Bu sorunuda kendi içinde iki açıdan değerlendirebiliriz.

Bunlardan ilki törpülenen kemiğin iyileşirken biraz çıkıntılı iyileşmesidir. Bu durum maalesef masaj ile giderilemez. Lokal ve genel anestezi altında yeniden oluşan çıkıntıların törpülenmesi gerekmektedir.

İkincisi ise, kemik kıkırdak bileşkesinde basamaklanma oluşmasıdır. Şöyle ki, burun sırtımızın çatısının üst yarısı kemik, alt yarısı ise kıkırdaktan oluşmaktadır. Eğer ameliyattan sonra kıkırdak desteği yetersiz kalırsa kıkırdakta bir miktar çökme meydana gelecektir. Bu durum kemikle kıkırdak arasında bir basamaklanmaya yol açacaktır ve bu nedenle yüksekte kalan kemik kemer gibi görünecektir. Bu durumda maalesef masajlar ile düzeltilemez. Kesin çözümü cerrahi yöntemlerdir. Fakat bazen burun dolguları bu kemer görünümünü kamufle edebilir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yukarıda yer alan Rinoplasti sonrası burunda kemer oluşur mu sorusunun cevabını aşağıda yer alan videodam da izleyebilirsiniz.

Yorum Yap: