Rinoplasti sonrası buruna darbe alınırsa ne olur?

Rinoplasti ameliyatı olmuş hastaları özellikle erken dönemde en çok tedirgin eden konuların başında burun travmaları gelmektedir. Bu hastalarda “ya bir yere çarpıp burnumu bozarsam?” korkusu oldukça yaygındır.

Peki bu darbeler cidden önemli mi? Burnumuzu erken veya uzun dönemde hem işlevsel hem de görsel yönden bozar mı?

İstiyorsanız bu konuyu birazcık detaylıca konuşalım. Bu konuya yanlış bilinen bir bilgiyi düzelterek başlamak istiyorum. Sanılanın aksine eğer burun ameliyatınız uygun teknikle yapıldıysa, uzun vadede ameliyat olmuş burun kesinlikle ameliyat olmamış burun kadar sağlamdır. Çünkü biz bu ameliyatlarda özellikle burun arkasında yük taşımayan bölgede kıkırdakları alıp burun ucu veya burun sırtı gibi kritik bölgelere transfer etmekteyiz ve bunları yaparken uzun vadede yer çekimi etkisi, o derinin ağırlığı ve alacağınız potansiyel darbeleri mutlaka hesaba katarak yapıyoruz. Dolayısıyla uzun vadede ancak ameliyat olmamış bir burnunu kıracak bir kuvvet sizin burnunuzu kırar. Dolayısıyla bu konuda lütfen endişe etmeyin.

Burada kritik olan nokta, burnunuzun o sağlamlığı elde edeceği periyotta yani o zaman aralığında burnunuzu çok iyi korumanızdır. Darbeye aldığınız zaman dilimi oldukça önemlidir. Burnunuzun darbelere karşı en hassas olduğu dönem ameliyattan sonraki ilk 10 günlük dönemdir. Çünkü bu dönemde kemikleriniz oldukça hareketli ve mobil işte burucu kıkırdaklarınıza verdiğimiz şekil ise sadece oraya attığımız dikişlere bağımlıdır. Ama bu dönemi genellikle burun ateli ve alçısı ile geçiriyorsunuz. Bu dönem içinde en sık karşılaştığımız darbe senaryosu hastanın işte gece uyurken kendi elinin yanlışlıkla burnuna çarpmasıdır. Bu durum bizi genellikle çok tedirgin etmez. Çünkü zaten atel dediğim gibi o kemiklerinizi koruyor ve burun ucundaki o kritik dikişleri de biz ikinci bir dikişle her zaman yedekliyoruz. Yani bu bölgeye bu zaman periyodunda işte yanlışlıkla elinizin çarpmasıyla oluşmuş darbeler bizi çok fazla tedirgin etmiyor ve uzun vadede şekli kesinlikle etkilemiyor.

Ateller çıktıktan sonraki dönemde burnunuz çok çok iyi korumanız gerekiyor çünkü artık atel çıktığı için burnunuz kısmen daha korumasız oluyor bu dönem içinde. Bu dönem içinde en sık gördüğümüz, yatarken ve telefona bakarken telefonun buruna düşmesi veya çocuğunuzun veya partnerinizin kafasının ya da elinin çarpması gibi darbe durumlardır. Bu gibi durumlarda önerim, darbenin yönünü, biçimini, şiddetini not alın ve doktorunuza mutlaka iletin. O da zaten bu durumu bir kenara not alıp muayenenizi bu aldığı bilgiler doğrultusunda yapıp ona göre sürecinizi takip edecektir.

Eğer ameliyatınızın üzerinden 3 aydan fazla bir zaman geçtiyse artık yani güvenli limandasınız diyebiliriz. Artık bu aşamadan sonra ancak ameliyat olmamış burunları kıracak şiddette bir darbe sizin burnunuzu kırar. Bu dönem içinde en sık gördüğümüz senaryolar genellikle kavga esnasında alınan darbeler, kompozisyon içeren sporlar esnasında alınan darbeler veya Allah korusun trafik kazalarıdır. Bunlar tabi birazcık daha böyle ekstrem ve ağır senaryolar. Bu gibi durumlarda zaten çok ileri görüntüleme teknikleri ve muayeneler gerektiriyor. Bazı durumlarda maalesef uzun vadede tekrar bir revizyon cerrahisi planlanabiliyor.

Son olarak size darbe sonrası yapmanız gerekenler ile ilgili kısa bilgiler vermek istiyorum.

  • Eğer ciddi bir kanama yoksa o bölgeye buz tatbiki yapmanız genellikle yeterli olmaktadır.
  • Özellikle bu darbe sonrası ilk birkaç gün mümkün olduğunca, ilk ameliyat sonrası dönemde olduğu gibi çift yastıkla yatmaya gayret edin.
  • Fırsatınız olursa kendinizi günlük fotoğraflayın, oradaki ödemin gelişme hızını mutlaka bir gözlemlemek isteriz.
  • Mutlaka bu süreç hakkında doktorunuza mutlaka detaylı bilgiler verin.

Sonuç olarak size şu mesajı vermek istiyorum bu yazımda, tabii ki burnunuzun böyle darbelere hassas olduğu bir dönem mutlaka olacak. Sizden bu dönemde biraz daha titiz olmanız önerilir ve tavsiye edilir. Ama bu süre dolduktan sonra artık burnunuz sizin burnunuz yani eski burnunuz gibi sağlam bir burun. Eskiden yaptığınız her türlü aktiviteye devam edin çünkü biz bu ameliyatları planlarken bütün olası darbelere karşı koyabilecek bir kuvvette burun tasarlıyoruz sizlere.

Yorum Yap: