Kalın burun derili kişilerde ameliyat sürecinde yapılan işlemler

Kalın derili burana sahip kişiler genelde burnunu tarif ederken, benim burnumun ucu oldukça büyük, top gibi, etli vb. Aslında tüm bu şikâyetlerin ortak paydası iskeletle burnun uyumsuzluğudur. Çünkü bu kişilerde deri iskelete biraz büyük gelmiştir. Yani burun iskeleti “M” beden olduğunu düşünürsek derimiz L veya XL’dır. Kalın derili buruna sahip kişilerde ameliyattan sonra sağlıklı ve etkileyici bir sonuç elde etmek için, deri ve iskelet uyumu çok iyi bir şekilde sağlanmalıdır. Deri üzerinde hâkimiyetimiz maalesef çok değil bu ameliyatlarda. Bu tarz ameliyatlarda sağlıklı sonuç elde etmek için, deri inceltme, bağ onarım işlemleri ve ameliyattan sonra adaptasyon sürecini bekliyoruz. Ama en iyi koşullarda bile XL olan deriyi M edatına getiremiyoruz ama XL olan bedeni L bedene getiriyoruz. Ameliyatta en kritik nokta bu deriyle iskelet arasındaki uyumu sağlayacak şekilde iskelete şekil vermektir. M olan iskeleti gerekirse L seviyesine getirmemiz gerekir. Burada burunda büyüme olacakmış gibi algılanmamalı. Burun büyümeyecek, şekil alacak. Çünkü kalın derili hastalardaki en önemli prensip şudur, burunlar küçülerek değil şekil alarak güzelleşir. Dolayısı ile kalın derili burun ameliyatlarında burun iskeletine, ince derili burun ameliyatlarında yapmadığımız bir kaç manevra yapıyoruz. İskeleti biraz daha belirgin bir hale getiriyoruz ki alttan deriyi mümkün olduğunca itsin ve şekil versin. Bunun yansıması da ameliyattan sonra ışık yansımaları ile belirli noktalarda toplanıyor. O et gibi ya da top gibi görüntü kayboluyor. Özellikle burun ucunda yatay, burun sırtında da daha dikey şekilde görüntü oluşuyor. Biz buna definizyon diyoruz. Bu definizyon ortaya çıkması kalın derili kişilerde çok kritik bir aşamadır. Peki, biz ameliyat esnasında iskelet ve deri arasındaki uyumu nasıl sağlıyoruz? Bu tarz ameliyatlarda yaptığımız manevraları şöyle özetleyebilirim.

3 tip manevra yapıyoruz.

İskeletin projeksiyonunu artırmak.

Nedir projeksiyon? Burun ucunuzun dik durması gerekirken eğik durması ve üzerindeki derinin bol olması olarak düşünebiliriz. Burun ucunuzun projeksiyonu sağlandığında yani daha dik ve düzgün olduğunda üzerindeki deri daha gergin ve toplu görünecektir.

İskelet yapısını desteklemek.

Burun ucu projeksiyonu sağlandığında hala yeterince iyi sonuç alınamamışsa, kıkırdak yukarı kaldırılarak ya da gerekirse etrafına üstüne kıkırdak parçacıkları eklenerek derinin iskelete tam oturması sağlanıyor.

Bağları onarmak.

Ve en önemli nokta iskeleti düzelttikten sonra deri adaptasyonunu hızlandırmak için mutlaka bağlarını onarıyorum. Bu sayede çok daha iyi bir sonuç sağlayabiliyorum.

Bu anlatımımım biraz teknik olmuş olabilir ama size tek bir mesaj vermek istiyorum aslında. Kalın derili buruna sahip kişiler ile görüşümde burunlarının kalın etli olmasından dolayı burunlarının küçülmesini istiyorlar. Kalın derili hastaların burunları küçülerek değil, şekil alarak güzelleşir. Evet, elimden geldiği kadar o iskeleti küçültebilirim ama düzgün görünümlü bir buruna sahip olamazsınız. Örnek vermek gerekirse, gidip en pahalı mağazanın en pahalı kıyafetini alın ama size 2 beden büyük alırsanız güzel durmayacaktır.

Sizin burnunuz şekil alarak güzelleşecek ama kesinlikle şekil alma işlemleri ile burun büyütme işlemlerini karıştırmayın. Yani “Bu ameliyata girersem burnum büyüyecek” gibi bir düşünceye sahip olmanızı istemiyorum. Bu ameliyatta burnunuz büyümeyecek, şekil alarak güzelleşecek.

Paylaş:

Yorum Yap: