Ameliyattan önce dikkat etmeniz gerekenler

Ameliyattan önce kullanmamam gereken bir ilaç var mı?

Evet, ameliyatınızdan en az 10 gün önce Aspirin tarzı kan sulandırıcı ilaç kullanmayın lütfen.

Ameliyattan önce tüketmemem gereken bir besin var mı?

Bitki çayları nadirende olsa kanamayı artırabilmektedir. Bu yüzden ameliyatınızdan bir hafta önce bitkisel çaylar içmemelisiniz. Aynı şey alkol için de geçerli. Son bir hafta tüketmemenizde fayda var.

Peki ya sigara? Sigarayı bırakmam gerekir mi?

Sigarayı, ameliyat öncesi dönemde bırakmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu size hem daha rahat bir anestezi süreci hem de daha iyi bir yara iyileşmesi sağlayacaktır.

Sürekli kullandığım ilaçlarım var. Onları almalı mıyım?

Sürekli kullandığınız bir ilaç varsa (örneğin tansiyon, guatr veya epilepsi) bu ilaçları lütfen ameliyat öncesi görüşmede benim veya anestezi doktorunun size tarif ettiği biçimde kullanın. Bu ilaçlar genellikle ameliyat sabahı az su ile alınabilmektedir.

Kendimi grip gibi hissediyorum, bu durum ameliyatıma engel olur mu?

Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar ve uçuk çıkarmış olmak operasyon için engeldir. Böyle bir durum söz konusu ise bana mutlaka bilgi verin.

Ameliyata gelirken makyaj yapmamın sakıncası var mı?

Kadın hastalar hastaneye gelirken makyaj yapmamalı, oje sürmemeli, saç spreyi ve jöle kullanmamalıdır.

Kadın hastaların regl döneminde olması ameliyata engel olur mu?

Kadın hastaların ameliyat öncesi regl olmaları ameliyata engel bir durum oluşturmaz.

Erkek hastalar traş olmalı mı?

Burun ameliyatı olacak erkeklerin bıyık ve sakalı olmaları halinde, ameliyat öncesinde traş olmalarında fayda vardır. Bu hem ameliyat sırasında size daha kolay müdehale etmemize yardımcı olacak hem de ameliyatın ardından bölgeye yapacağınız bakımı daha kolay hale getirecektir.

Refakatçiye ihtiyacım olacak mı?

Kendinize, size pozitif enerji verecek bir refakatçi belirleyin. Ameliyat sonrası için ulaşımınızı organize edin. Burun estetiğinden sonra evinizde tek başınıza dönemezsiniz. İlk hafta size yardımcı olacak birileri olursa iyi olur.

Hastane bavuluma ne koymalıyım?

Ameliyat için hazırladığınız bavulunuzda ameliyattan çıkınca giyeceğiniz önden fermuarlı yada düğmeli bir kıyafet olmalı. Yüzük, kolye gibi takılar takmayınız ve yanınızda çok değerli eşyalarınızı getirmeyiniz.

Gece daha rahat uyuyabilmek için ne yapmalıyım?

Ameliyattan önceki akşam ılık bir duş alarak erken yatmanızı tavsiye ederim. Yatarken mümkün olduğunca ameliyatı düşünmemeye çalışın.

Ameliyat günüm yaklaştıkça stresim artıyor. Ne yapabilirim?

Ameliyat gününüz yaklaştıkça stres yaşamanız gayet doğal. Bu stres ile başa çıkabilmenin en etkili yolu aklınızdaki soru işaretlerini gidermektir. Böyle bir durumda bana mutlaka ulaşın ve tekrar bir görüşme gerçekleştirelim.

Paylaş:

Yorum Yap: