Göz Altı Torbaları

Alt göz kapağında yaşlanma temel olarak 2 farklı mekanizma ile olmakta; (1) Kırışma: göz kapağı derisi, vücudumuzdaki en ince deridir ve bu sebeple çok kolay kırışır. (2) Torbalanma veya oluklaşma: göz çevresindeki yağ dokularında meydana gelen değişikliklere bağlı olarak.

Alt göz kapağı problemleri yüze cansız, yorgun ve olduğundan daha yaşlı bir ifade verir. Torbalanmalar, kişi her ne kadar dinlenmiş olsa da yorgun ve uykusuz görünmesine sebep olur. Göz altındaki koyu renkli halkalar, bazen makyaj ile gizlenemeyecek kadar belirgin olabilir. Bu durum kimi zaman genetik faktörlere, kimi zaman ise kötü beslenme, stres ve uykusuzluğa bağlı olarak gelişebilir. Göz altlarının daha çökük olduğu durumlarda ise gölge etkisi yaratarak mor ve koyu halka görünümüne sebep olur.

Göz kapağı estetiğinde temel olarak fazla deri ve fıtıklaşmış yağ dokusu alınarak göz kapaklarında daha genç, güzel ve canlı bir görünüm elde edilmekte.

Ameliyatsız olarak torbalar için lazer yapılabilir. Sıklıkla 3 seans gerektirir. Seanslar arası genellikle 2 hafta beklenir. Yaklaşık 1-2 gün kızarıklık olur. Güneşten korumak gerekir. Hiçbir zaman ameliyatla elde edilecek kadar iyi sonuçlar elde edilemez. Anestezi, gerektirmez , ofis şartlarında 15-20 dakika içerisinde uygulanabilir.

Alt ve üst göz kapak ameliyatları birbirinden bağımsız gerçekleştirileceği gibi aynı seansta da gerçekleştirilebilir.

Göz kapağı estetiği tek başına yapılabildiği gibi yüz germe gibi işlemler ile rahatça kombine edilebilmekte. Tek başına göz kapağı estetiği tabi ki yüzde belirgin bir canlanma sağlayacaktır. Ancak alında, kaşlarda ve yanaklarda görünen sarkmalara eş zamanlı olarak müdahale edilmesi daha bütünsel bir düzelmeye yol açacaktır.

Ameliyat öncesi görüşmede şikayetinizi, beklentilerinizi ve endişelerinizi öğrenmeyi hedefliyorum. Bu görüşme esnasında sizden detaylı tıbbi özgeçmişinizi öğreniyorum. Daha sonra detaylı muayenenizi yapıp göz kapağı ile yüz yapınızı analiz ediyorum. Elde ettiğim bulgular ışığında sizi yapılacak işlemler hakkında bilgilendiriyorum. Son olarak takibinizin daha objektif yapılabilmesi adına fotoğraflama yapıyorum.

Ameliyat günü hastaneye yatışınız yapılacak ve odanıza alınacaksınız. Gerekli testler yapıldıktan sonra anestezi doktorunca değerlendirilecek ve anestezi hakkında bilgi alacaksınız. Ameliyata inmeden önce size sakinleştirici iğne yapılacaktır.

Alt göz kapağında genel anestezi veya sedasyon gerekli olmakta.

Alt göz kapağı ameliyatı toplamda bir saat sürmekte. Alt göz kapağı ve üst göz kapağı ameliyatı beraber yapıldığı taktirde 1.5 saatte operasyon tamamlanır.

Ameliyat çıkışında gözünüzde ince ten rengi özel bantlar olacak. Ama kesinlikle gözünüz kapatılmayacak.

Aynı gün evinize gidebilirsiniz. Aksi taktirde ameliyat sonrası hastanede bir gece yatmanız yeterli olacaktır.

Ameliyat sonrası ağrınız neredeyse hiç olmamaktadır. Çoğu hasta taburcu olduktan sonra ağrı kesici kullanma ihtiyacı duymamaktadır.

Göz kapak derisi oldukça ince ve damardan zengin bir yapıya sahiptir. Dolayısı ile ameliyattan sonra şişlik ve morluk görülebilmektedir. Ancak güncel cerrahi ekipmanlar ile bu durum oldukça aza indirgenmiş durumda. Bu durum tamamen geçici olup birinci haftanın sonunda belirgin miktarda azalmakta ve işe döndüğünüzde fark edilmeyecek seviyeye gerilemekte.

Alt göz kapağında kesi kirpiğin hemen altından yapılır. Çizgi kirpiklerin hemen altında olduğu için hiçbir iz gözükmez.

Ameliyattan hemen sonra veya bir gece hastane yatışından sonra taburcu edileceksiniz. Taburcu olurken size gerekli ilaçlar reçete edilecektir. Gözünüzde ten rengi özel bantlar olacak. Ameliyattan bir gün sonra rahatça kitap okuyabilecek ve televizyon seyredebileceksiniz. Bu dönemde şişliklere bağlı gözlerde yanma, batma ve sulanma gibi şikayetler olabilir. Bununla ilgili özel göz damlaları reçete edilecektir.

2 yastıkla düz bir şeklide uyuyun. Uyku dışında dik pozisyonda kalmaya çalışın. Çok sıcak yerlerde kalmayın. Başınızı öne eğmeyin. Buz yapmanıza gerek yok. Çok fazla güneşe çıkmamaya çalışın ve tabi ki sigara kullanmayın.

Ameliyat sonrası vücudunuzu yıkayabilirsiniz. Saçınızı kuaför tarzı yıkayabilirsiniz. 7. Günden sonra su temasına izin verilir.

Genellikle hastaları 3. Günde kontrole çağırıyorum ve bantları çıkartıyorum. 3. Günden sonra yüzünüzde herhangi bir bant olmayacak.

Ortalama bir hafta içinde işinize dönmüş olacaksınız.

Ameliyattan bir hafta sonra tempolu yürüyüşe başlayabilirsiniz. Zorlayıcı egzersizlerden en az iki hafta kaçının. Ağır sporlardan en az 2 ay uzak durun. Deniz bir ay, havuza 2 ay sonra girebilirsiniz.

Bu ameliyattan sonra gözlerin direk olarak güneş ışınlarına maruz kalmaması oldukça kritiktir. Ameliyat sonrasında düzenli güneş gözlüğü kullanmak bu nedenle önemlidir.

Kesinlikle yok. Sadece ilk günler çok sert ve aşırı çiğneme gerektirecek yemeklerden kaçınmanızda fayda var.

Şişlik ve morluklar10 gün içerisinde kaybolur ve makyaj bu süreden sonra yapılabilir.

Diğer ameliyatlarda olduğu gibi göz kapağı ameliyatlarından sonra da ödem olmakta ve bu durumun geçmesi zaman almakta. Bu ameliyatlarda kesin sonuç ancak kapak kesi hattının alt ve üstündeki deri ödemi tamamen geriledikten sonra kalınlıkların eşitlenmesi ile olmakta. Özellikle erken dönemde bu ödemin gerileme hızı kesi hattının alt ve üstlerinde farklı olabilmekte ve bir taraf daha şiş görünebilmekte. Bu durum tamamen geçici olup düzelmesi 3 – ay arası sürebilmekte.

Göz kapağı ameliyatları için belirlenmiş bir alt ya da üst yaş sınırı yoktur. Genç yaşlarda göz çevresinde görülen küçük deformasyonlar genellikle cerrahi olmayan, ameliyatsız işlemler ile çözülebilir. Ancak yaş ilerledikçe cerrahi olmayan müdahaleler genellikle yetersiz kalmakta. Bu durumda kesin çözüm ancak cerrahidir. Bu ameliyatta belirlenmiş bir üst yaş sınırı bulunmaz.

Regl olmanız ameliyat olmanıza engel bir durum değildir. Ancak bu dönemde hormonal etkenlere bağlı olarak ameliyat esnasında kanama daha fazla olabilmekte. Ayrıca kadınlar mens esnasında daha hassas ve stresli oluyorlar.

Takip programı tamamen size özel olup yapılan işleme göre değişmektedir. Genellikle kontrol programım şöyledir; 3. gün, 7. gün, 1. ay, 3. ay ve 6. ay şeklinde.

Ameliyattan sonra sizden düzenli aralıklarla fotoğraf isteyeceğim ve duruma göre size önerilerde bulunup yapmanız gerekenleri ileteceğim.