BURUN ESTETİĞİ

Kapalı burun estetiği burun ucunda herhangi bir kesi yapılmaksızın burun deliklerinin içinden yapılan tekniktir. Burada burun ucu kıkırdakları delikler içinden doğurtulur ve aynı açık teknikte olduğu gibi tüm işlemler gözle görülerek yapılır. Bu tekniğin başlıca avantajları; burun ucunda herhangi bir iz kalmamakta, ameliyat sonrası burun ucu ödemi daha az olmakta, burun ucu his kaybı daha kısa sürmekte ve burun ucunda doğal bağlar korunduğundan daha doğal sonuçlar almak mümkün olabilmektedir.

Açık burun estetiğinde burun ucunda küçük bir kesi yapılır ve kapalı tekniğe göre burun içi yapılar kısmen daha görünür bir hal alır. Uzun dönemde burun ucunda oluşan kesi hattı çok güzel iyileşmekte ve neredeyse hiç görünmez hal almakta. Ayrıca ameliyat sonunda kesilen bağlar onarılmakta ve kapalı teknikte olduğu gibi doğal sonuçlar elde edilebilmekte.

Burnun alacağı şekil tamamen sizin yüz oranlarınıza göre planlanmakta. Ameliyat öncesi çekeceğim fotoğraflar sayesinde ameliyat öncesinde detaylı bir plan yapmaktayım. Burun açınız ve burun sırtının eğimi gibi değişkenler tamamen sizin talebiniz ve yüz yapınıza göre size özel biçimde planlanmakta. Burada temel mantık mümkün oldukça doğal ama havalı bir burun yapısı elde etmek. Tabi bunu yaparken rahat nefes alacağınız bir burun olmazsa olmazımız. Dolayısı ile çok kalkık ve işlem gördüğü belli bir burun asla bir hedef değildir.

Ameliyat öncesi görüşmede şikayetinizi, beklentilerinizi ve endişelerinizi öğrenmeyi hedefliyorum. Bu görüşme esnasında sizden detaylı tıbbi özgeçmişinizi öğreniyorum. Daha sonra detaylı muayenenizi yapıp burun ve yüz yapınız ile nefes almanızı engelleyebilecek burun içi bozuklukları analiz ediyorum. Elde ettiğim bulgular ışığında sizi yapılacak işlemler hakkında bilgilendiriyorum. Son olarak takibinizin daha objektif yapılabilmesi adına fotoğraflama yapıyorum.

Ameliyat günü hastaneye yatışınız yapılacak ve odanıza alınacaksınız. Gerekli testler yapıldıktan sonra anestezi doktorunca değerlendirilecek ve anestezi hakkında bilgi alacaksınız. Ameliyata inmeden önce size sakinleştirici iğne yapılacaktır.

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta.

Ortalama bir buçuk saat sürmekte.

Aynı gün evinize gidebilirsiniz. Aksi taktirde ameliyat sonrası hastanede bir gece yatmanız yeterli olacaktır.

Ameliyat sonrası ağrınız neredeyse hiç olmamaktadır. Çoğu hasta taburcu olduktan sonra ağrı kesici kullanma ihtiyacı duymamaktadır.

Burun tamponu iki burun deliğini ayıran kıkırdağın düz bir şekilde iyileşmesi açısından oldukça önemlidir. Günümüzde ince yaprak şeklinde silikon tamponlar tercih edilmekte. Bu tamponlar nefes almanıza engel olmaz ve ameliyattan çıkar çıkmaz burundan nefes almaya devam edersiniz. Silikon tampon ortalama 7. gün çıkartılmakta. Silikonun kaygan yapısından dolayı çıkartma işlemi oldukça kolay ve ağrısızdır.

Güncel cerrahi tekniklerde ameliyat esnasında kanama miktarı belirgin biçimde azaltılmıştır. Dolayısı ile ameliyat sonrası morluk ve şişlikler artık eskiye nazaran daha az görülmekte. Ancak her şeye rağmen bazı hastalarda minimal-orta seviyelerde şişlik ve morluk görülebilmektedir. Bu durum özellikle 2. Gün maksimumu seviyede olmakta. Bu durum tamamen geçici olup birinci haftanın sonunda belirgin miktarda azalmakta ve işe döndüğünüzde fark edilmeyecek seviyeye gerilemekte.

Ameliyattan sonra bir gece hastane yatışından sonra taburcu edileceksiniz. Taburcu olurken size gerekli ilaçlar reçete edilecektir. Ameliyat sonrası ilk bir hafta sizden istirahat etmeniz istenecektir. Bu süre zarfında size eşlik edebilecek bir arkadaş veya aile ferdi belirlemeniz faydalı olacaktır

Antibiyotik – biri sabah diğeri akşam olmak üzere 2 doz şeklinde.

Ağrı kesici – Ağrınız varsa günde 3 adet alabilirsiniz.

Okyanus suyu sprey – her gün her bir deliğe toplam 6 kez.

Göz merhemi – Kulak çubuğunun üzerine sürülerek burun deliklerinin iç yüzüne uygulanır.

Morluk giderici jel – morluk olması durumunda günde 2 defa morluk olan bölgelere.

Anti-histaminik – geceleri yatmadan bir doz şeklinde.

2 yatıkla düz bir şeklide uyuyun. Uyku dışında dik pozisyonda kalmaya çalışın. Çok sıcak yerlerde kalmayın. Başınızı öne eğmeyin. Buz yapmanıza gerek yok. Çok fazla güneşe çıkmamaya çalışın ve tabi ki sigara kullanmayın.

Ameliyat sonrası vücudunuzu yıkayabilirsiniz. Saçınızı kuaför tarzı alçınızı ıslatmadan yıkayabilirsiniz. 7. günde alçılar çıkartılır ve buruna su temasına izin verilir.

Genellikle hastaları 7. Günde kontrole çağırıyorum ve burun alçılarını ve silikon tamponlarını çıkartıyorum. Daha sonra buruna ten rengi bant uygulayıp durum değerlendirmesi yapıyoruz. Uyguladığım bantlar birkaç gün içinde kendiliğinden çıkmakta.

Ortalama bir hafta içinde işinize dönmüş olacaksınız.

Ameliyattan bir hafta sonra tempolu yürüyüşe başlayabilirsiniz. Zorlayıcı egzersizlerden en az iki hafta kaçının. Burnunuza darbe almanız muhtemel sporlardan en az 2 ay uzak durun. Deniz bir ay, havuza 2 ay sonra girebilirsiniz.

İlk 3 hafta sümkürmeyin. Bu süre zarfında burun içini sürekli okyanus suyu ile temizleyeceğinizden sümkürmenize çok ihtiyaç olmayacak. 3. Haftadan sonra çok zorlamamak kaydı ile serbestsiniz.

Dişlerinizi erken dönemden itibaren fırçalayabilirsiniz.

Özellikle ilk 2-3 ay gözlük kullanmanız sakıncalı olabilir. Lens kullanmanız için ideal zaman.

Özellikle ilk 3 ay güneşten korunmanız önemli. Bu sürede güneş koruyucunuzu mutlaka kullanın

Kesinlikle yok. Sadece ilk günler çok sert ve aşırı çiğneme gerektirecek yemeklerden kaçınmanızda fayda var.

Burun şişliği burun estetiği ameliyatı sonrasında görülen bir durumdur. Bu durum gayet normal olup burnun gösterdiği bir reaksiyondur. Bu şişlikler 48. saatte zirve yapıp zamanla inmeye başlayacaktır. Size bu süreci hızlandıracak masajlar tarif edilecek ve gerekli önerilerde bulunacağım. Şişlik yerçekimi etkisi ile özellikle burun ucunda daha belirgin olacaktır. Bu ameliyatlardan sonra iyileşme süreci 6 ay ile 1 yıl arası zaman alabilmektedir. Ameliyat sonrası dönemde bu durumu göz önünde bulundurarak şişliğinizin geçmesi için kendinize yeterli zamanı tanımanız oldukça önemlidir.

Ameliyattan çıkar çıkmaz burnunuzda silikon tampon olacak. Dolayısı ile burundan nefes almaya devam edeceksiniz. 7. Günde tampon çıkacak ve nefes almada belirgin bir rahatlama hissedeceksiniz. Yalnız tamponlar çıktıktan sonra nefes almadaki düzelme burun etlerinde geçici bir büyümeye yola açabilmekte ve ilk birkaç ay nefes almanızı bir miktar engelleyebilmekte. Bu durum tamamen geçici olup nefes almada istediğimiz seviyeye ulaşmamız 6 ay – 1 yıl sürebilir.

Burun estetiği için Burun kemiklerinin gelişimini tamamladığı 17 yaş ve sonrası önerilir. Yaşınızın ileri olması ise önemli değil, genel olarak sağlık durumunuzun iyi olması önemli.

Kalıcı his kaybı söz konusu değildir. Ameliyattan sonraki ilk günler geçici his azalması bazen görülebilir.

Regl olmanız ameliyat olmanıza engel bir durum değildir. Ancak bu dönemde hormonal etkenlere bağlı olarak ameliyat esnasında kanama daha fazla olabilmekte. Ayrıca kadınlar mens esnasında daha hassas ve stresli oluyorlar.

Takip programı tamamen size özel olup yapılan işleme göre değişmektedir. Genellikle kontrol programım şöyledir; 7. gün, 14. gün, 2. ay, 4. ay ve 6. ay şeklinde.

Ameliyattan sonra sizden düzenli aralıklarla fotoğraf isteyeceğim ve duruma göre size önerilerde bulunup yapmanız gerekenleri ileteceğim.

Güncel tekniklerde burun ucu açısı kıkırdaklara şekil verilerek ayarlanmakta. Dolayısı ile burun ucunda düşme riski oldukça az. Ayrıca cerrahi esnasında olası düşme miktarı hesaplanarak burun açısı ayarlanmakta.

Ameliyatınızın doğru planlanması, büyük bir titizlikle yapılan cerrahi ve uygun takip ile bu riski mümkün olduğunca minimal seviyede tutmaya çalışıyorum. Ama tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi maalesef kontrolümüzde olmayan nedenlerden dolayı revizyon riski düşük olsa da mevcut. Revizyon oranı %5’in altındadır.

Ameliyat esnasında burun derisi uygun planda kaldırılmakta ve altında yer alan kıkırdak ve kemiklere şekil verilmekte. Daha sonra derinin yeni oluşturulan iskeletin üzerine adapte olması beklenmekte. İşte bu adaptasyon döneminde deri kalınlığı önem kazanmakta. İnce deri daha kolay adapte olup alttaki iskeletin detaylarını daha net gösterirken, kalın deri daha zor adapte olmakta ve alttaki keskin çizgi ve açılanmaları maskeleyebilmekte. Ayrıca bu hastalarda ameliyat sonrası ödem daha fazla olmakta ve gerileme süreci daha uzun sürebilmektedir. Bu nedenle kalın burun derisine sahip birçok hasta iyi sonuç alamayacağı korkusu ile estetik burun ameliyatından kaçınmakta.

Aslında bu gibi durumlarda uygun cerrahi planlama ve teknik ile çok etkileyici sonuçlar almak oldukça mümkündür. Örneğin bu hastalarda kapalı yöntem tercih edilebilir, uygun hastalarda kas ve ligaman dokularını koruyacak biçimde deri inceltilmesi yapılabilir, adaptasyonu arttırmak adına deri alttaki iskelete iç dikişler ile tespit edilebilir ve kalınlığın özellikle kanatlarda belirgin olduğu hastalarda tabandan doku çıkartma işlemleri yapılabilir. Bunların dışında A vitamini türevi olan “Isotretinoin” etken maddeli ilaçların kullanılması her ne kadar teorik olarak deride incelme sağlasa da yan etki profillerinden dolayı klinik pratikte bu amaçla kullanımları oldukça nadirdir. Sonuç olarak, kalın burun derisine sahip hastalarda her ne kadar incecik bir burun yapısına sahip olamasak ta, genel yüz yapısı ile uyumlu doğal bir burun elde etmek mümkündür.